Kobiety z NASA od Lego. KONKURS!!!

Zestaw klocków Kobiety z NASA powstał z inicjatywy Mai Weinstock, publicystki naukowej z najsłynniejszej amerykańskiej uczelni technicznej MIT. Stworzyła projekty figurek i pokazała je na stronie ideas.lego.com. Każdy może na niej opisać swój pomysł na zestaw i, jeśli zbierze 10 tys. głosów poparcia, firma rozważy, czy ruszyć z jego masową produkcją.

Weinstock wstrzeliła się ze swoim projektem w czas, gdy o kobietach zasłużonych dla NASA zrobiło się głośno z kilku powodów. Po pierwsze, losy Afroamerykanek zasłużonych dla amerykańskiego programu kosmicznego w latach 60., zostały opisane w książce Margot Lee Shetterly „Hidden Figures”, później z sukcesem przeniesionej na ekran. Po drugie, Margaret Hamilton, autorka oprogramowania dla pierwszej misji załogowej w kosmos, otrzymała Medal Wolności od prezydenta Baracka Obamy. Po trzecie, rok 2016, gdy oba te wydarzenia miały miejsce, był ukoronowaniem długiego procesu zmierzającego do przypomnienia historii zasłużonych dla nauki kobiet i oddania im hołdu (weźmy twitterową akcję poparcia dla Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki dla genialnej astronomki Very Rubin z 2015 r.). Nie mówiąc już o popkulturze, która w końcu oddała głos silnym, niezależnym bohaterkom w miejsce rachitycznych „dam w opałach” (zaczęło się od Katniss Everdeen z „Igrzysk Śmierci”, a dziś z powodzeniem ten trend kontynuują twórcy „Wonder Woman” i „Ligi Sprawiedliwości”).

Wszystko to spowodowało, że projekt Mai spodobał się tak głosującym, jak i firmie Lego. 3 listopada znalazł się na szczycie listy najlepiej sprzedających się zabawek serwisu Amazon.com. Dziś możemy oddać w Wasze ręce trzy zestawy klocków Kobiety z NASA!

W skład jednego zestawu wchodzą:

 1. cztery figurki-podobizny ważnych naukowczyń i astronautek. To wspomniana już Margaret Hamilton, Nancy Grace Roman (jedna z pierwszych kobiet na kierowniczym stanowisku w NASA, nazywana”Matką Hubble’a”, ponieważ odegrała kluczową rolę w tworzeniu planów budowy słynnego teleskopu), Sally Ride (w 1983 r. jako pierwsza Amerykanka poleciała w kosmos, na emeryturze stworzyła fundację zachęcającą dzieci, zwłaszcza dziewczynki, do kształcenia się w kierunkach ścisłych) oraz Mae Jamison (astronautka i lekarka z wykształcenia, pierwsza Afroamerykanka wysłana w kosmos w 1992 r.).
 2. klocki, z których złożyć można statek kosmiczny Challenger wraz ze stanowiskiem startowym oraz teleskop Hubble’a i książki z kodem źródłowym oprogramowania komputerów pokładowych programu Apollo ze słynnego zdjęcia Margaret Hamilton (programistka stoi na nim obok sterty książek, która jest równa z nią).
 3. Książeczka z instrukcją, jak poskładać klocki, oraz broszura z informacją o bohaterkach zestawu i autorce pomysłu na niego – Mai Weinstock. 

Zasady udziału w konkursie:

  1. Zróbcie zdjęcie dziecku, które chcecie obdarować zestawem Kobiety w NASA, kiedy oddaje się swojej pasji albo robi coś związanego ze swoją wymarzoną pracą. Znacie małą astronomkę albo astronoma, którzy spędzają długie godziny z własnym teleskopem? Baletmistrzynię czy baletmistrza, którzy co dzień pokazują świartu nowe kroki taneczne? A może piłkarkę albo piłkarza, dla których dzień bez gola to dzień stracony? Pokażcie ich marzenia całej społeczności Girls Gone Tech! Jak?
  2. Wrzućcie zdjęcia jako komentarze pod postem z linkiem do tego tekstu.
  3. Zestawy trafią do autorów trzech zdjęć, które zbiorą najwięcej pozytywnych reakcji.
  4. Konkurs trwa do czwartku (14.12.2017 r.). Nazwiska zwycięzców zostaną w piątek 15.12.2017 r. ogłoszone na naszym profilu na Facebooku. Każdego zwycięzcę poprosimy wtedy o maila z adresem, na który wyślemy zestaw Kobiety w NASA.
  5. Warunkiem udziału w konkursie jest udostępnienie posta z linkiem do tego tekstu na swoim profilu facebookowym.

Partnerem konkursu jest Lego. Jeśli nie znajdziecie się wśród zwycięzców, a nadal będziecie mieli ochotę dać komuś w prezencie zestaw Kobiety w NASA, możecie kupić go w sklepie internetowym Lego.

Karolina Wasielewska

Pracuję w radiu i od czasu do czasu w prasie. Lubię: jesień, książki Lema, sporty przeróżne, koty, niespieszne pichcenie w wolne dni, czerwone wino, wesołe miasteczka, historie o superbohaterach, czasami Beastie Boys, a czasami Dianę Krall. Nie lubię: upałów, agresji, gotowania w pośpiechu i wielu innych rzeczy, których nie lubię, więc nie chcę nawet o nich pisać.